Jdi na obsah Jdi na menu
 


T-Mobile MDA II: neomezená komunikace

 

Komunikátor MDA II na nás udělal dojem už během Invexu. Oproti předchůdci zmizela anténa, naopak přibyl vestavěný fotoaparát, podpora Bluetooth, lepší displej, více paměti a další drobnosti.

 

 Vzhled a provedení

 

Půdorys MDA II lze nazvat šiškou. Komunikátor je vcelku vysoký, na druhou stranu příjemně štíhlý. Velkou měrou se na eleganci podílí integrovaná anténa. Asi si nebudete umět představit volání s „takovou plackou u ucha“, ovšem po prvním hovoru s MDA II zjistíte, že na tom vůbec nic divného není.

 

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stříbrná v kombinaci s černou MDA II sluší

 

 

  Komunikátor MDA II je na rozdíl od Dataphonu II od Eurotelu vyveden v kombinaci černé a stříbrné barvy, což mu velmi sluší. Plasty mají dobrou povrchovou úpravu a navozují dojem kovové slitiny. Kvalitní zpracování kazí plastová skořepina zakrývající akumulátor. Viklá se a zanechává až odvážně velkou škvíru. Do rukou se mi však dostal zřejmě předprodejní model, takže je pravděpodobné, že finální MDA II se tohoto prohřešku zbaví.

 

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací pero je vcelku dlouhé

 

 

Přední straně dominuje rozměrný displej, pod kterým se nachází vcelku dobře zpracovaný pětisměrný ovladač, po stranách pak známá tlačítka pro příjem a ukončení hovoru. V pohotovostním stavu slouží zelené tlačítko pro spuštění rozhraní telefonu. V dolní části najdete otvor mikrofonu. Nad displejem je reproduktor a po jeho bocích dvě tlačítka pro rychlý vstup do kontaktů a kalendáře. Myslím, že by místo kalendáře bylo vhodnější tlačítko pro přístup k e-mailům a SMS. Tlačítka si ovšem můžete nakonfigurovat podle svých potřeb.

 

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konfigurovatelná jsou jen čtyři tlačítka

 

 

 Na levém boku se nachází klávesa pro rychlé spuštění fotoaparátu, posuvné tlačítko pro úpravu hlasitosti a tlačítko diktafonu. Na těle jsou tedy celkem pouhá čtyři tlačítka, která lze přeprogramovat. Existují však programy, pomocí kterých lze funkci přiřadit jak pro krátký, tak pro dlouhý stisk tlačítka.

 

 

Klepněte pro větší obrázek
Boční posuvné šoupátko

 

 

 V rozích horní hrany se nachází dvě kontrolní diody. Modrá signalizuje aktivované Bluetooth, dioda napravo dává zeleným blikáním najevo svůj pohotovostní stav. Hlasovou komunikační část lze jednoduše vypnout, pak přestane dioda blikat. Pokud máte nepřijatý hovor či novou zprávu, změní se barva diody na červenou a lze tedy bez nutnosti zapínání komunikátoru poznat, že se něco děje.

 

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Diody v obou rozích signalizují, že se něco děje

 

 

V horní části nechybí tlačítko pro zapnutí kapesního počítače. Uprostřed má své místo slot Secure Digital/Multi Media Card s podporou rozšiřujících zařízení (SDIO) a infraport. Pravý horní roh pak neodmyslitelně patří ovládacímu peru, které je z černého plastu a stříbrné slitiny. Svou délkou kopíruje proporce MDA II, tloušťka by však mohla být větší.

 

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SD slot v horní hraně spolu s ovládacím perem

 

 

 V dolní hraně se nachází systémový konektor, který je stejný jako u iPaqů, nejsou však navzájem kompatibilní. Stejně jako u iPaqů probíhá i napájení mimo kolébku – pomocí jednoduché redukce. Nechybí malý otvor pro rychlý restart a konektor pro připojení lehké handsfree sady. Konektor je typu 2,5 mm Jack, běžná sluchátka lze připojit pouze přes redukci.

 

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spodní konektor je podobný jako u iPaqů, kompatibilitu však nezkoušejte

 

 

 Téměř celou zadní stranu zakrývá již zmíněná plastová skořepina, která má ve spodní straně pojistku pro otevření. V horní straně pod fotoaparátem je drobné lesklé kolečko, které pomůže při focení autoportrétu. Sejmete plastovou skořepinu a objeví se vskutku rozměrný akumulátor o kapacitě 1 200 mAh. Úspěšné vyjmutí je podmíněno přesunutím drobné červené pojistky. Pod akumulátorem se ukrývá šuplík pro kartu SIM, což není v oblasti mobilních telefonů nic nezvyklého. Při výměně karty SIM dojde k automatickému restartu. MDA II nastartuje do patnácti vteřin, s přibývajícími aplikacemi se však tato doba prodlužuje. Nesmím zapomenout také na konektor externí antény.

 

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čočka digitálního fotoaparátu, rozměrná baterie a umístění karty SIM

 

 

 Příslušenství

 

V krabici, kterou jsem měl k dispozici, chyběla bohužel část příslušenství. Nemám tedy možnost zhodnotit pouzdro, handsfree sadu a přiložená CD. Kolébka kopíruje barvy MDA II, je tedy rovněž černo-stříbrná. Její konstrukce je vcelku robustní, čtyři gumové nožky brání pobíhání kolébky po stole. Za kapesním počítačem je pozice pro nabíjení náhradního akumulátoru.

 

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Synchronizační kolébka, víc jsme spolu s MDA II nedostali 

 

 

Do hlubin duše MDA II

 

Opusťme nyní vnější slupku a nahlédněme dovnitř. Srdcem MDA II je nový procesor Intel XScale PXA 263, který se od rozšířeného PXA255 odlišuje integrací paměti Flash přímo na tělo procesoru. Abych byl konkrétní, tato paměť Flash má kapacitu 32 megabajtů a je určena pro operační systém. Od nového procesoru však nečekejte výrazné zrychlení běhu aplikací. Prioritou při návrhu PXA263 bylo snížení nákladů, nikoli zvýšení rychlosti. Potvrzují to i rychlostní testy.

 

 

 
test procesoru a celkový výsledek SPB Benchmark

 
test grafiky a platformy

 

 

Paměťová kapacita byla oproti předchůdci rozšířena čtyřnásobně. V dnešní době je 128 megabajtů nadprůměr, nicméně vzhledem k paměťovým nárokům různých aplikací i samostatného systému je zřejmé, že právě tato velikost by se měla stát standardem. Vedle paměti RAM a paměti Flash ROM v procesoru disponuje MDA II navíc pamětí ROM, zde nazvané „Storage“, o kapacitě 32 megabajtů. Polovina této paměti je obsazena aplikacemi, které T-Mobile dodává standardně s PDA a které se automaticky nahrají ihned po tvrdém resetu. K dispozici tedy máme patnáct megabajtů energeticky nezávislé paměti pro archivaci a zálohu důležitých dat. Připočteme-li k tomu paměťový potenciál slotu SD/MMC, o prostor snad nebude nouze.

 

 

 
Paměti má MDA II opravdu dostatek, technické informace

 

 

 Bluetooth si žádá trpělivost

 

Jsem zřejmě až příliš rozmazlený pohodlným prostředím pro správu Bluetooth od Widcommu. MDA II využívá pro správu Bluetooth základní aplikaci přímo od Microsoftu a je smutnou pravdou, že si s touto důležitou součástí nedali hoši z Redmondu moc práce. Správce neumožňuje téměř žádné nastavení, jediné, co umí, je zapnout, vypnout a přepnout Bluetooth do módu viditelný a párovat zařízení. Abych byl přesnější, správce toho umí víc, ale vše dělá skrytě, pod povrchem, a navíc obráceně, než jsme zvyklí.

Uvedu příklad: pokud chci sestavit dial-up spojení přes Bluetooth třeba u iPaqů, zvolím ve správci na PDA tuto službu a vyhledám mobilní telefon. Pokud správce zjistí, že zvolené zařízení podporuje daný profil, vše proběhne v pořádku a mohu vytáčet. Navíc mám informace například o stavu signálu, přenesených datech apod. Správce od Microsoftu vyhledá zařízení a zjistí jeho dostupné profily. Pokud pak například vytváříte dial-up připojení, vyberete jedno ze spárovaných zařízení. Nemáte přehled nad tím, jaká připojení přes Bluetooth využíváte.

 

 

 
Správce Bluetooth: nic víc, nic míň 

 

 

Zádrhel je právě v automatické detekci dostupných profilů protějšího zařízení. Zřejmě platí, že které zařízení spárujete dříve, to bude využíváno. Zkoušel jsem párovat iPaq h2210 s MDA II. Párování proběhlo v pořádku, ovšem MDA II objevilo u iPaqu profil „ActiveSync přes Bluetooth“. Poté jsem synchronizoval MDA II s USB BT adaptérem, u kterého mi MDA II nahlásilo dostupnost pouze profilu „Headset“, což je korektní, ovšem praktické využití je v tomto případě nulové. Správce v MDA II už ale nenašel profil ActiveSync a při pokusu o synchronizaci s počítačem přes Bluetooth došlo k chybě.

 

 

 
Chyba při pokusu o navázání spojení s PC 

 

 

Teprve po odstranění iPaqu i počítače ze spárovaných zařízení a opětovném spárování jen s počítačem vše proběhlo v pořádku a synchronizaci se podařilo prostřednictvím Bluetooth realizovat. Po tomto kroku bylo zprovoznění Bluetooth synchronizace ve srovnání s iPaqem až směšně jednoduché.

Další smutnou skutečností na vrub správce Bluetooth je fakt, že nefunguje s GPS přijímači komunikujícími prostřednictvím Bluetooth, jako je třeba Fortuna Clip-On, jehož recenzi přineseme v nejbližších dnech. Microsoft jaksi pozapomněl na mód virtuálního COM portu. Abych řekl pravdu, vzhledem k slabým možnostem správce mě to ani nepřekvapuje.

 

 


Netypické odesílání souborů přes Bluetooth

 

 

Zajímavým způsobem probíhá odesílání souborů přes Bluetooth, třeba do jiného PDA či mobilu. Ve správci stačí podržet na daném souboru ovládací pero a zvolit „Odeslat přes IR port“. MDA II se bude nejprve snažit vyhledat protějšek červenými paprsky a neuspěje-li, začne hledat modrým zubem. Nalezne-li, stačí klepnout na vybranou položku (v případě více dostupných zařízení) a proběhne odeslání.

 

 

Displej – prostě výborný

 

MDA II boduje výborným displejem s možností zobrazit až 65 tisíc barev. V přímém srovnání nevychází dobře ani displej iPaqu h2210, který jsem donedávna považoval za jeden z nejlepších. MDA II jej poráží v sytosti barev, kontrastu a hlavně barevné věrnosti. Bílá je u MDA II opravdu bílá, iPaq má velmi jemný nádech žluté. Co se maximální intenzity podsvícení týče, jsou oba soupeři na stejné úrovni. V minimální úrovni však chválím spíše iPaq, MDA II i na nejnižší stupeň dost září, což asi nebude pro čtení e-knih za úplné tmy to pravé pro naše oči. Kvalita displeje MDA II je velmi podobná displeji nových Looxů řady 610 a Toshibě e800.

 

 


Nastavení v jedenácti stupních: chybí mi stupeň 0,5 pro lepší čtení za úplné tmy

 

 

Intenzitu podsvícení lze nastavit v deseti stupních, zvlášť pro napájení z adaptéru a akumulátoru, což dle mého názoru plně dostačuje.

 

Fotíme

 

MDA II jako první komunikátor této platformy disponuje vestavěným fotoaparátem. Ten lze rychle spustit bočním tlačítkem. Focená scéna je zobrazována přes celý displej kapesního počítače, rychlost odezvy závisí zejména na světelných podmínkách a zvoleném efektu. Ihned po vyfocení lze snímek smazat, uložit či poslat multimediální zprávou nebo jako přílohu e-mailu.

Fotoaparát podporuje tři různé módy snímání:

     • klasická fotografie – k dispozici jsou tři stupně rozlišení (640 × 480, 240 × 320 a 120 × 160 bodů), čtyři volby zlepšující kvalitu fotografií (denní, umělé, ostré a slabé světlo) a další čtyři efekty: odstíny šedi, sépie, modrá a negativ
     • video – pro video jsou k dispozici opět tři stupně rozlišení (240×320, 144 × 176 a 96 ×128 bodů), při nižších stupních rozlišení lze využít digitální zoom
     • kompozice – jde o režim, ve kterém fotíte na předem připravená místa koláže

 

 
Bohaté možnosti nastavení fotek a videa

 

 

Kvalita získaných snímků nezaostává za ostatními integrovanými fotoaparáty v mobilech či komunikátorech, MDA II však ani ničím nepřekvapilo. Fotky pořizované za horších světelných podmínek trpí výraznou zrnitostí, ale ani dobré světlo nespraví neostrost. Přes všechny klady digitálního fotoaparátu a bohaté možnosti doprovodného programu nezměním názor, že je integrovaný fotoaparát vhodný maximálně pro multimediální zprávy. Plnohodnotný digitální fotoaparát se o své místo zatím rozhodně bát nemusí. O kvalitách fotoaparátu si můžete udělat svůj obrázek z následujících fotogravií.

 

  

 
Ukázkové fotografie pořízené MDA II

 

 

MDA II - mobilní telefon

 

 

Podívejme se nyní na MDA II jako na mobilní telefon. Pokud neznáte MDA I či II, možná se ptáte, „jak to celé funguje“. Pokud máte MDA II v kapse, displej je vypnutý. Při příchozím hovoru se displej rozzáří a ohlásí, spolu s vyzváněcí melodií, příchozí hovor. Zde je vše stejné, jak v případě mobilního telefonu. Chcete-li naopak někomu zavolat, stačí na vypnutém PDA zmáčknout zelené tlačítko (spuštění rozhraní mobilu) či přímo tlačítko kontaktů. Jako telefonní seznam jsou využívány kontakty, které se standardně synchronizují s PC. Vyhledáním kontaktu a stisknutím zeleného tlačítka dojde k vytočení čísla.

 

 

 
Aplikace Telefon a výpis hovorů

 

 

Hovor tedy lze uskutečnit i jednou rukou a bez vytažení pera. Jestliže však máte mnoho kontaktů, pro rychlejší vyhledání je nutno zaměstnat obě ruce. V tomto případě je ale vyhledávání velmi rychlé. Můžete zadat několik písmen jména či klepnout v horní liště na jedno z okýnek – např. ABC, čímž se vyberou jen kontakty začínající jedním z těchto písmen. Výpis hovorů je přístupný z aplikace Telefon, každá z položek má charakteristickou ikonu a datum volání. Kapacita kontaktů je prakticky neomezená.

Probíhající hovor lze jednoduchým způsobem nahrát, stačí zmáčknout hardwarové tlačítko diktafonu. Kvalita reproduktoru je dobrá a ani druhá strana si nestěžovala na sníženou kvalitu hovoru. Integrovaná anténa dokazuje vyspělost této technologie a zastaralost nevzhledných špalíků. MDA II se obstojně popralo i s velmi slabým signálem, trochu déle však trvá opětovné nalezení sítě.

 

 

 
Oznámení příchozího hovoru, mám dva nepřijaté hovory

 

 

Příchozí hovor je oznamován vyzváněcí melodií, která může být ve formátu WAV, MID a dokonce i WMA. Nechybí vibrace pro diskrétní upozornění. Při příchozím hovoru se MDA II automaticky zapne a zobrazí fotografii volajícího, pokud je přiřazena. Zmeškaný hovor je označován červenou diodou. Pokud ovšem nemáte v nastavení napájení zapnuto „Vypnout zařízení, není-li použito po dobu např. 1 min“, pak se při zmeškaném hovoru MDA II samo nevypne. Pokud k tomu ještě navíc máte vypnuto automatické vypínání podsvícení, může dojít k úplnému vybití akumulátoru za velmi krátkou dobu.

 

 


Obrazovka Dnes: rychlý přístup ke zprávám a přehled přenesených dat

 

 

Během testů jsem si všiml jedné drobné nepříjemnosti. Před vypnutím PDA jsem ponechal otevřeno několik náročných aplikací (dvě okna Exploreru, ICQ, email nPOP, Acrobat Reader…). Při příchozím hovoru chvíli trvalo, než se MDA II s celou situací vypořádalo; volající slyšel několik zvonění, které však na MDA II nezazněly.

Komunikátor má oproti řešení PDA + mobilní telefon (byť přes Bluetooth) ohromnou výhodu. Můžete se připojit k internetu přes GPRS a nechat emailový klient, aby automaticky v určitých intervalech kontroloval poštu, nebo být na ICQ on-line, i když je kapesní počítač "vypnutý". MDA Podporuje GPRS třídy 10 (3+2 timesloty) nebo 8 (4+1 timeslot), mezi oběma módy lze přepínat.

 

 

Zprávy, SMS, e-maily

 

Správa textovek je sjednocena do aplikace Inbox, která zároveň slouží jako e-mailový klient. Chování textových zpráv je tedy stejné jako v případě e-mailů – odeslané zprávy se automaticky ukládají do složky odeslané, rozepsanou zprávu lze uložit a později se k ní vrátit. Pokud se nacházíte mimo signál a hodláte SMS odeslat, objeví se chybové hlášení a zpráva zůstane v konceptech. MDA II se tedy automaticky nepokouší o pozdější odeslání zprávy. Příchozí zpráva je nejdříve zobrazena v bublině, kde jsou čtyři tlačítka pro nejběžnější akce – zavřít, odpovědět, volat a smazat. Pokud vám přijdou dvě a více SMS, bublina obsahuje jen informaci o počtu nepřečtených zpráv a možnost jejich zobrazení.

 

 

 
Textové zprávy jsou sjednocené s e-mailem. Seznam textových zpráv

 

 

Nedodělky týkající se textových zpráv u MDA I jsou vyřešeny. MDA II korektně zobrazuje odesílatele a poslušně odpočítává znaky. Hovor lze uskutečnit pomocí jedné ruky, na textovou zprávu však nevyzrajeme. Psaní probíhá buď pomocí malé softwarové klávesnice nebo rozpoznáváním psaných znaků. Samozřejmostí je podpora dlouhých zpráv a hromadné odesílání.

 

 

Multimediální zprávy

 

 

Pohodlnou práci s MMS zajišťuje Správce MMS od společnosti ArcSoft. Tvorba multimediální zprávy není nic těžkého, stačí vložit obrázek, napsat text, přiložit zvuk a vše odeslat. T-Mobile již přednastavil profil pro odesílání zpráv, nemusíte tedy zkoumat a hledat správná nastavení. Příchozí MMS je správcem ihned přehrána.

 

 


Tvorba multimediální zprávy je hračkou

 

 

E-maily v T-Mobile MDA II

 

E-mailový prohlížeč v MDA II jsme zhodnotili už tradiční metodikou. Nejprve slovně shrneme jednotlivé vlastnosti, posléze najdete v článku tabulky s parametry.

 

Nastavení e-mailového klienta

 

Zvlášť je třeba nastavit datový profil a poštovní účet. MDA II umí pracovat jak se servery POP3, tak IMAP4, nenabídne ale nastavit port. Zato zvládá zabezpečené spojení k serveru SMTP a komunikaci prostřednictvím SSL. Vedle sebe může být až šest poštovních účtů.

 

Stahování zpráv

 

Postup práce se trochu liší podle toho, jestli se využívá server typu POP3 nebo IMAP4. V obou případech lze ale zvolit, jestli se mají napřed stahovat hlavičky (s nastaveným množstvím dat), nebo rovnou celé zprávy. U delších e-mailů se v případě volby hlaviček stáhne jen část, zbytek až na požadavek uživatele.

 

Čtení zpráv

 

MDA II až na formátované e-maily v HTML, kde zobrazí pouze holý text a obrázky vloží do přílohy, zvládá úplně všechno. České znaky se ve všech případech zobrazují správně, lze pracovat s přílohami. Otevřít lze také přílohy se soubory formátu Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)

 

Posílání zpráv

 

České znaky s háčky a čárkami  lze používat i při odesílání. Délka zprávy je takřka neomezená, lze poslat i více než sto tisíc znaků textu. K e-mailům je možné přiložit libovolný soubor z paměti komunikátoru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář